środa, 30 listopada 2016

Siedem dni tygodnia

Dlaczego tydzień ma akurat 7 dni? Skąd się wzięły nazwy dni tygodnia? Nie stworzyły ich żadne religie tylko obserwacje astronomiczne ale wszystkie religie jakoś się do nich dopasowały. Wikipedia tłumaczy sprawę oględnie tak:

„Siedmiodniowy tydzień ma swoje początki w starożytnej Mezopotamii ok. 2000 lat p.n.e. Ówcześni astrologowie zauważyli, że poza tak zwanymi gwiazdami stałymi na niebie gołym okiem można wyróżnić siedem ruchomych („błądzących”) ciał niebieskich - planet. Były to Słońce, Księżyc, Mars, Wenus, Jowisz, Merkury oraz Saturn. Siedem stało się liczbą świętą, a każdy dzień otrzymał za patrona jedną z siedmiu „planet”. Później w kulturze greckiej i rzymskiej planetom (poza Słońcem i Księżycem) nadano imiona mitologicznych bogów. W większości europejskich języków nazwy dni tygodnia wywodzą się właśnie od nazw tych siedmiu ciał niebieskich, bogów rzymskich, bądź też bóstw będących ich lokalnymi odpowiednikami (np. germańskie). Wyjątkiem są języki słowiańskie, w których nazwy dni tygodnia mają własną etymologię. W języku polskim kolejne dni pochodzą od następujących słów: poniedziałek = dzień „po niedzieli”, wtorek = „wtórny” (drugi) dzień, środa = „środek” tygodnia, czwartek = dzień „czwarty”, piątek = dzień „piąty”, sobota = sabat, niedziela = „nie działać” (odpoczywać)”Trzeba przyznać, że na przykład w języku angielskim przetrwał do dziś dzień Saturna – sobota, dzień Słońca – niedziela i dzień Księżyca – poniedziałek.

3 komentarze:

  1. Ciekawy wpis, nigdy się nad tym w sumie nie zastanawiałem :]

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz bardzo oryginalne spojrzenie :]] Czekam na więcej wpisów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polskie nazwy wydają się logiczne poza dwoma - sobota powinna być "szóstkiem", a pozostała sobotą, co rzeczywiście jest polskim odpowiednikiem biblijnego szabatu. Druga niekonsekwencja dotyczy środy - w żaden sposób nie jest środkiem tygodnia rozpoczynającego się poniedziałkiem a kończącego się niedzielą. Jest natomiast środkiem tygodnia, w którym niedziela jest dniem pierwszym, a sobota siódmym. Co nam to mówi o prawdziwym dniu odpoczynku? Autor zapomniał przytoczyć biblijne sprawozdanie o powstaniu podziału czasu na siedmiodniowe okresy - to sprawozdanie o stworzeniu świata z 1. rozdziału Księgi Rodzaju.

    OdpowiedzUsuń