wtorek, 27 grudnia 2016

Robotnicy z Ukrainy w Bydgoszczy

Prawie wszyscy Ukraińcy, z którymi miałem do czynienia w Bydgoszczy pracę znaleźli w dwóch firmach: PESA i METALKAS. Raz tylko spotkałem wśród mich pracownika BELMY. Firma, w której pracuję zajmuje się wynajmem mieszkań  i już kilkanaście z nich zajmują Ukraińcy. Kilka dni temu podpisałem umowę najmu z jednym z nich Konstantym. Bardzo dobrze mówi po polsku, jest w naszym kraju od 2 lat. Teraz jest pracownikiem PESY, razem z żoną mają karty pobytu stałego wydane przez kujawsko – pomorskiego wojewodę, ich 5-letni syn chodzi do jednego z bydgoskich przedszkoli.


Kiedy Konstanty przyjechał do Polski nazwa Bydgoszcz nic mu nie mówiła. Pierwszy raz zobaczył ją dopiero na reklamie fabryki mebli, którą widział codziennie idąc do pracy w odlewni betonowych elementów budowlanych w jakimś miasteczku na Mazowszu. Ciekawie scharakteryzował stosunki panujące w swojej ojczyźnie, do której nie zamierza wracać. Pochodzi z okolic Lwowa, gdzie nigdy nie było za wiele przemysłu, a teraz wielu ludzi utrzymuje się wyłącznie z bardzo drobnego handlu. Konstanty twierdzi, że nawet 50 lat to za mało, żeby wyeliminować z Ukrainy łapówkarstwo, które jest tam drugą naturą głęboko zakorzenioną w zwykłych ludziach. Każdy petent, który idzie do lekarza, urzędnika, itp. Zanim jeszcze zacznie mówić z czym przyszedł już wyciąga pieniądze i kładzie na stół.

Nasze bydgoskie zakłady takie jak PESA – potentat produkujący pojazdy szynowe dla wielu krajów lub METALKAS, który w ciągu kilku lat przekształcił się z rodzinnej firmy w zakłady zaopatrujące pół Europy cienko by przędły gdyby nie robotnicy z Ukrainy. Polacy pracy jakoś nie szukają, co widać choćby po ogłoszeniach, a dodatkowo nasz rząd robi ile może, żeby ich do pracy zniechęcić.

5 komentarzy:

 1. Rany wiedziałem, żedo tego dojdzie, ale uwierzcie mi takie rozwiązanie nigdy nie jest dobre.


  okna dachowe

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczęśliwego Nowego Roku, zdrówka i wszelkiej pomyślności.
  Obyśmy jeszcze długo mogli czytać i oglądać takie ciekawostki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sytuacja się ciągle pogarsza, firmy już nawet nie patrzą się na Polaków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Również potwierdzam, u mnie w mieście tak samo jest coraz gorzej jeśli chodzi o ten temat...

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak to wygląda teraz że nasi w GB a u nas Ukraińcy. Robią za niższą stawkę i firmy coraz bardziej się do nich uśmiechają:(

  OdpowiedzUsuń